sesja u psychoterapeuty

sesja u psychoterapeuty

Zawód psychologa czy psychoterapeuty, jak większość profesji związanych bezpośrednio z ludźmi, wymaga odpowiednich predyspozycji i umiejętności. Można śmiało powiedzieć, że żeby być psychologiem trzeba mieć powołanie. Nie każdy podoła takiemu wyzwaniu. Zainteresowanie psychiką ludzką nie wystarczy, żeby stać się dobrym słuchaczem i terapeutą. Przed podjęciem decyzji o obraniu „psychologicznej” ścieżki kariery dobrze jest zrobić ogólne rozeznanie, badanie gruntu i terenu, na jaki chce się wejść. Jak pewnie dla każdego kto zastanawia się nad taką ścieżką zawodową ważne są zarobki psychologów np. we Wrocławiu.

Poszukiwać informacji należy zarówno w środowisku związanym z psychologią i pracą z ludźmi, jak i we własnym wnętrzu. Na rynku dostępne są ankiety predyspozycji zawodowych, które pomagają określić, które profesje odpowiadają naszym cechom i zainteresowaniom. Warto też wybrać się do doradcy zawodowego, który przy pomocy profesjonalnych narzędzi pomoże sprecyzować mocne i słabe strony.

Kto może zostać psychologiem?

Zostać psychologiem może właściwie każdy, jeżeli przyłoży się do nauki i wykaże się odrobiną zainteresowania tą dziedziną. Nie każdy jednak może zostać dobry, cenionym i rzeczywiście pomocnym psychologiem. Teoria bowiem to jedno a praktyka drugie. Wrocław ma do zaoferowania wiele uczelni, na których zgłębić można tajniki psychologii. Przed podjęciem decyzji o studiowaniu tego kierunku warto też poszukać odpowiedzi na pytanie ile zarabiają wrocławscy psychologowie? Odpowiedź można znaleźć bezpośrednio u profesjonalistów, to znaczy u ludzi wykonujących ten zawód na co dzień ale można też sprawdzić w Internecie, jak wyglądają płace psychologów. Doświadczony psycholog na pewno zarabia więcej niż osoba, która jest „świeżym” nabytkiem psychologicznego rynku. W zależności od miejsca pracy, zarobki mogą się diametralnie różnić.

Czy psycholog w prywatnym gabinecie zarobi tyle samo co szkolny terapeuta?

Zatem jakie zarobki ma psycholog szkolny we Wrocławiu a ile zarabia psycholog mający prywatny gabinet we Wrocławiu? Różnice mogą być zaskakujące, bo za prywatną sesję u psychologa często płaci się naprawdę duże pieniądze natomiast człowiek będący na etacie w szkole, nie oszukujmy się, zarabia niewiele. Wszystko jednak też zależy od ogólnej wiedzy danego psychoterapeuty i jego doświadczenia. Tacy z dużym doświadczeniem zawodowym będą mieli inne stawki niż Ci którzy dopiero zaczynają. Powołanie jednak nie wybiera, dlatego często adepci psychologii nie zważają na możliwości finansowe, jakie mogą osiągnąć na ścieżce kariery. Lekarze dusz, bo tak zwykło się nazywać psychologów, nie mają łatwo. Codziennie spotykają się z ogromem ludzkiego cierpienia, z problemami mniejszymi lub większymi.

Bez względu na to, co dzieje się w życiu prywatnym profesjonalnego psychologa, nie może on dać po sobie poznać, że coś jest nie tak. Musi sprostać czasami naprawdę specyficznym przypadkom. Któryś ze znanych i cenionych specjalistów powiedział kiedyś, że psycholodzy powinni sami przejść terapię, zanim zaczną pomagać innym (mógł to być pomysł dra Yaloma). Rzeczywiście byłby to dobry sposób zarówno na sprawdzenie siebie, jak i na poznanie profesji od strony klientów (pacjentów). Mimo wzrostu świadomości społecznej dotyczącej wizyt u psychologa czy terapii, często można jeszcze spotkać się ze stygmatyzacją osób korzystających z pomocy psychologicznej. Dobrze obalać stereotypy i zachęcać ludzi do zgłębiania wiedzy o pracy psychologa.