Nawigacja polowa - Dlaczego GPS MATRIX 430 to przyszłość dla rolnictwa?

Nawigacja polowa - Dlaczego GPS MATRIX 430 to przyszłość dla rolnictwa?

Nawigacje GPS są obecnie w powszechnym użyciu, choć początkowo, podobnie jak Internet, ta technologia miała być zastrzeżona tylko dla Amerykańskiego wojska. Choć cywile mogą korzystać z tego systemu już bardzo długo dopiero w 2000 roku wojsko USA zaprzestało zakłócania sygnału. Dzięki temu zamiast dokładności do 100m obecne urządzenia potrafią określać położenie z precyzją nawet do 1-2 cm. Dzięki temu możliwe było wprowadzenie technologii GPS dla rolnictwa i automatyzacja niektórych prac. Obecnie coraz więcej rolników posiada w swoim wyposażeniu nawigator polowy, który doskonale sprawdza się przy żniwach czy innych powszechnie wykonywanych pracach rolniczych.

Kiedy w rolnictwie przydaje się GPS

Urządzenia GPS, z których korzystają na drogach kierowcy nie są drogie, ale nie muszą być aż tak precyzyjne. Nawigacja polowa, jeżeli ma być prawdziwym wsparciem dla rolników, musi być niezwykle precyzyjna.

Tutaj dostępny jest bardzo szczegółowy artykuł na temat rolnictwa precyzyjnego: http://agrotech-junoszyn.pl/teejet/rolnictwo-precyzyjne/

Wiąże się z tym niestety cena, choć gps rolniczy jest coraz bardziej dostępny, jego ceny nadal zaczynają się od kilku tysięcy złotych, a bardziej zaawansowane modele potrafią kosztować nawet kilkadziesiąt złotych.

Na chwilę obecną standardem staje się zastosowanie gps dla rolników w gospodarstwach wielkopowierzchniowych, ale coraz częściej ta technologia dociera też do tych nieco mniejszych rolników. Nie zmienia to faktu, że zastosowanie gps nadal jest drogie i dla wielu rolników wydaje się mało opłacalne. A zalet automatycznych i manualnych systemów kierowania jest całkiem sporo, m.in. :

    • nawigacja gps na polu pozwala oszczędzać na paliwie, nawozach i środkach ochrony roślin dzięki możliwości precyzyjnej kontroli tras;
    • optymalizację wykorzystania maszyn rolniczych, w tym możliwość dostosowania starych maszyn do automatyzacji pracy;
    • optymalizację czasu wykorzystywanego na sianie, opryski i inne zabiegi w trakcie prowadzenia upraw
  • nowoczesne systemy pozwalają tworzyć mapy plonów już podczas siewu, a następnie wykorzystywać je podczas nawożenia i zbiorów.

GPS dla rolników sprawdza się przy szerokim spektrum prac od siewu i sadzenia, przez różnego rodzaju nawożenie po prace na użytkach zielonych, dzięki czemu możliwe jest ograniczenie kosztów prowadzenia gospodarstwa.

Gps rolniczy Matrix 430 to model w który warto zainwestować

Dobre urządzenie wcale nie musi być drogie. Wbrew pozorom cena takiego urządzenia nie zależy jedynie od jego precyzji i liczby funkcji. Ważna jest też skala produkcji, dlatego popularne modele mogą być tańsze. Warto zwrócić uwagę choćby na gps matrix 430, który pomimo niewygórowanej ceny oferuje użytkownikowi całkiem sporo funkcji. Do tego posiada wyraźny, dotykowy wyświetlacz i przyjazny system programowania dzięki czemu jego użytkowania nie przysparza trudności nawet osobom początkującym.

Wśród zalet GPS matrix 430 warto wymienić m.in.:

gps matrix 430
Produkt dostępny w ofercie: http://agrotech-junoszyn.pl/produkty/matrix-430/
    • wyraźny, duży wyświetlacz;
    • możliwość zaprogramowania funkcji powrotu, dzięki czemu można kolejnego dni (lub po przerwie) rozpocząć z dokładnie tego miejsca, w którym się skończyło;
    • urządzenie może pracować z dodatkową anteną, ale w sytuacjach gdy nie ma zakłóceń sygnału GPS montaż takiej anteny nie jest konieczny;
  • urządzenie przez cały czas pracy pozwala śledzić wszelkie odchylenia od kursu, obszar pokrycia prac, a nawet wydrukowania go w formie pliku pdf.