buty wymagające czyszczenia

Szewcem nazywamy osobę, która wykonuje rzemiosło naprawy i tworzenia obuwa. Kiedyś szewstwo było bardziej rozpowszechnione, aczkolwiek w Warszawie jest obecnie najwięcej zakładów szewskich. W dawnych czasach kupowano jedną parę butów i w niej chodzono do momentu, aż naprawianie przestało być opłacalne. Dbano o posiadane rzeczy chociażby dlatego, że zdobycie nowych graniczyło z cudem.

Dziś, przez napływ tanich butów z Chin, znaleźć dobrego szewca jest wyjątkowo trudno. Rzeczy kupujemy masowo oraz masowo się ich pozbywamy. Nie zwracamy już uwagi na to, czy daną rzecz można naprawić. Szewstwo, tak jak kowalstwo, staje się zawodem zapomnianym. Jednak można jeszcze spotkać zakład szewski, ale najczęściej w dużych miastach.

A jaki usługi oferuje szewc poza naprawą butów?

Przede wszystkim naprawę obuwia. Zniszczone obcasy, zgubione fleki czy starta skóra nie są problemem. A zakres pracy szewca jest dużo większy. Renowacja i czyszczenie butów również jest częścią jego usług. Po takiej odnowie buty wyglądają prawie jak nowe. Szpilka odzyskuje swój dźwięk, a skóra blask. Renowacja butów w Warszawie jest coraz bardziej popularna, widać że rozwój tego typu usług świadczonych przez zakłady szewskie rozpowszechnia się też na inne miasta w Polsce. Warszawski zakład szewski którego ofertę można zobaczyć na stronie http://sneakersspa.pl/oferta/renowacja/  należy do najdynamiczniej rozwijającego się w branży, renowacja butów oferowana tam renowacja naprawdę przynosi rezultaty. Poniżej przykład obuwia poddanego renowacji, które uzyskało dawną świeżość:

Buto poddany renowacji u szewca
Na zdjęciu pokazany jest efekt renowacji buta – nie widać praktycznie wcale, że obuwie było wcześniej używane.

Niemniej, główną usługą jest naprawa obuwia. Pomimo zalania rynku tandetą, wciąż chcemy buty naprawiać. Świadczy o tym chociażby liczba ogłoszeń w internecie, gdzie mistrzowie szewstwa reklamują swoje warsztaty i usługi. Średnio, takich zakładów jest trzy „na miasto”. Biorąc pod uwagę wielkość aglomeracji, jak na przykład Warszawa.

Szewc świadczy także innego typu usługi

Ale i szewcy idą z duchem czasu i do swoich usług dodają często te, które się z ich zawodem nie kojarzą. Nie dziwi już dorabianie kluczy czy sprzedaż breloków. Zresztą, przy głównym zajęciu to są i tak maleńkie rzeczy. Liczy się zadowolenie klientów i rekomendacje.

Praca szewca jest ciężka. Czasem klient nie powie nawet dziękuję, bo akurat jest w złym humorze. Czasem szewc ma kiepski dzień i tylko coś odburknie. Jednak w ogólnej ocenie, szewc kojarzy się ze miłym starszym panem, który zawsze się przyjaźnie uśmiecha. I w większości przypadków tak jest, ponieważ zawód ten jest najczęściej przekazywany z ojca na syna. A z racji ilości wiedzy oraz jej skomplikowania, senior pracuje razem z juniorem chcąc go wprowadzić w najgłębsze arkana.

To, jakie buty nosimy świadczy o nas samych. A więc powinny być czyste, zadbane, bez rozklejających się nosków czy wystających sznurowadeł. Stopa powinna mieć na tyle miejsca, aby but nie uciskał, nie powodował pęcherzy lub odcisków.
Gdy obuwie wymaga naprawy, to udajmy się do szewca. Potrafi but nie tylko odnowić, ale przerobić tak, że na pewno będziemy zadowoleni. Warto nie ulegać modzie i się trochę natrudzić, bo możemy mieć buty oryginalne, których nie znajdzie się w żadnym sklepie. A przecież o to chodzi.