auta po wypadku wymagające interwencji rzeczoznawcy samochodowego

auta po wypadku wymagające interwencji rzeczoznawcy samochodowego

Praca rzeczoznawcy jest bardzo odpowiedzialna, ale równocześnie całkiem nieźle opłacana. Dlatego też wielu ludzi usiłuje dziś dostać się na to stanowisko, co wcale nie jest jednak takie łatwe i proste. Niemniej biorąc pod uwagę coraz lepszy status materialny przeciętnej rodziny, nie jest dziś problemem udanie się na odpowiedni kurs, który ostatecznie umożliwi nam pracę w tym jakże intratnym zawodzie.

Musimy pamiętać, że podstawowym zadaniem, jakie ma rzeczoznawca samochodowy, jest ocenianie uszkodzeń po wypadkach oraz tworzenie kosztorysów naprawy. Jest to wbrew pozorom bardzo trudne zadanie, bo trzeba dobrze znać się na motoryzacji i wiedzieć jakie części samochodowe ile kosztuję, jakie uszkodzenia będą wymagały wymiany jakich podzespołów i tak dalej. Wszystko to powoduje, że jeśli nie posiadamy bardzo obszernej, a jednocześnie bogatej w szczegóły wiedzy motoryzacyjnej, to będzie nam ciężko pracować na tego typu stanowisku.

Kto najczęściej zatrudnia rzeczoznawców samochodowych?

Rzeczoznawcy zatrudniani są najczęściej przez towarzystwa ubezpieczeniowe, chociaż zdarza się że pracują zupełnie niezależnie od nich i podejmują się prywatnych zleceń. W tym drugim przypadku zgłaszają się do nich osoby, które spotkały się z negatywną oceną kosztorysową jaką przedstawił im rzeczoznawca związany z towarzystwem ubezpieczeniowym i chcą mieć niezależną opinię, ponieważ uważają że zostali potraktowani źle. Owszem tak się często dzieje, jeśli mamy do czynienia z rzeczoznawcami związanymi z ubezpieczycielami. Jeśli taki rzeczoznawca samochodowy będzie regularnie sporządzał kosztorysy korzystne dla klientów, to firma będzie na tym tracić. Dlatego chcąc zachować jak najdłużej posadę, będzie mu na rękę zaniżać wartość uszkodzeń o ile tylko będzie to możliwe.

Co trzeba zrobić by zostać rzeczoznawcą?

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że ten zawód to naprawdę odpowiedzialne zadanie. Jeśli dokonamy złej oceny sytuacji, może to się odbić odpowiedzialnością karną i majątkową. Krótko mówiąc mogą zostać nam zasądzone spore kary za ewentualną pomyłkę, dlatego będziemy musieli dla własnego bezpieczeństwa wyposażyć się w ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej od błędów. Natomiast jeśli ktoś chce wiedzieć jak zostać doświadczonym rzeczoznawcą samochodowym, to najprościej poszukać odpowiednich kursów w swoim miejscu zamieszkania a następnie udać się na nie i ukończyć z wynikiem pozytywnym.

Posiądziemy wtedy uprawnienia do pracy jako rzeczoznawca i pozostanie nam albo znalezienie zatrudnienia, albo wykonywanie zawodu w sposób niezależny. Ta druga możliwość daje nam o wiele szersze pole manewru w kwestii możliwości pójścia na rękę klientom, ale za to jeśli nie mamy doświadczenia możemy mieć problemy z ich pozyskaniem.